![Σε γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια" και άλλες αγαπημένες εκφράσεις! Από πού κρατάει η σκούφια τους; Σε γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια" και άλλες αγαπημένες εκφράσεις! Από πού κρατάει η σκούφια τους;](https://www.thestival.gr/wp-content/uploads/2013/12/httpwww.thestival.grmediak2itemscached41ff9cf7af0ceb91e2b755237f3bc67_XL.jpg)
Σε γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια" και άλλες αγαπημένες εκφράσεις! Από πού κρατάει η σκούφια τους;
![Οι Εβραίοι και οι Λοβίτες, συνωμότες και αγιογδύτες". Ποια ήταν η σφαγή από την οποία βγήκε η περίφημη φράση που ακούγεται κυρίως στα νησιά - ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Οι Εβραίοι και οι Λοβίτες, συνωμότες και αγιογδύτες". Ποια ήταν η σφαγή από την οποία βγήκε η περίφημη φράση που ακούγεται κυρίως στα νησιά - ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ](https://i2.wp.com/www.mixanitouxronou.gr/wp-content/uploads/2018/02/Jesus_sanat_decem.jpg?fit=800%2C658&ssl=1)
Οι Εβραίοι και οι Λοβίτες, συνωμότες και αγιογδύτες". Ποια ήταν η σφαγή από την οποία βγήκε η περίφημη φράση που ακούγεται κυρίως στα νησιά - ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
![Με φλόμωσες". Από ποιο βρωμερό φυτό βγήκε η φράση, που διαδόθηκε την εποχή που η Αθήνα δεν είχε αποχέτευση. Γιατί εξαφανίστηκε - ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Με φλόμωσες". Από ποιο βρωμερό φυτό βγήκε η φράση, που διαδόθηκε την εποχή που η Αθήνα δεν είχε αποχέτευση. Γιατί εξαφανίστηκε - ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ](https://i2.wp.com/www.mixanitouxronou.gr/wp-content/uploads/2014/04/Athens-1835_Stademann-Ferdinand1.jpg?fit=1684%2C1137&ssl=1)
Με φλόμωσες". Από ποιο βρωμερό φυτό βγήκε η φράση, που διαδόθηκε την εποχή που η Αθήνα δεν είχε αποχέτευση. Γιατί εξαφανίστηκε - ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
![30 εκφράσεις που όλοι χρησιμοποιούμε καθημερινά άλλα λίγοι γνωρίζουν τι πραγματικά σημαίνουν | Τι λες τώρα; 30 εκφράσεις που όλοι χρησιμοποιούμε καθημερινά άλλα λίγοι γνωρίζουν τι πραγματικά σημαίνουν | Τι λες τώρα;](https://www.tilestwra.com/wp-content/uploads/2015/10/3c59dc048e8850243be8079a5c74d0798-1200x900.jpg)
30 εκφράσεις που όλοι χρησιμοποιούμε καθημερινά άλλα λίγοι γνωρίζουν τι πραγματικά σημαίνουν | Τι λες τώρα;
![Χαιρέτα μου τον πλάτανο!» Πώς βγήκε η φράση για ένα από τα πιο μισητά μέρη της Αθήνας; Από το ίδιο σημείο βγήκε και η ευχή «καλή κοινωνία» για τους αποφυλακισμένους - ΜΗΧΑΝΗ Χαιρέτα μου τον πλάτανο!» Πώς βγήκε η φράση για ένα από τα πιο μισητά μέρη της Αθήνας; Από το ίδιο σημείο βγήκε και η ευχή «καλή κοινωνία» για τους αποφυλακισμένους - ΜΗΧΑΝΗ](https://www.mixanitouxronou.gr/wp-content/uploads/2015/07/Mentreses-1880-mtx.jpg)
Χαιρέτα μου τον πλάτανο!» Πώς βγήκε η φράση για ένα από τα πιο μισητά μέρη της Αθήνας; Από το ίδιο σημείο βγήκε και η ευχή «καλή κοινωνία» για τους αποφυλακισμένους - ΜΗΧΑΝΗ
![Χαιρέτα μου τον πλάτανο!» Πώς βγήκε η φράση για ένα από τα πιο μισητά μέρη της Αθήνας; Από το ίδιο σημείο βγήκε και η ευχή «καλή κοινωνία» για τους αποφυλακισμένους - ΜΗΧΑΝΗ Χαιρέτα μου τον πλάτανο!» Πώς βγήκε η φράση για ένα από τα πιο μισητά μέρη της Αθήνας; Από το ίδιο σημείο βγήκε και η ευχή «καλή κοινωνία» για τους αποφυλακισμένους - ΜΗΧΑΝΗ](https://i2.wp.com/www.mixanitouxronou.gr/wp-content/uploads/2014/06/platanos-mentreses-1.jpg?resize=553%2C387&ssl=1)
Χαιρέτα μου τον πλάτανο!» Πώς βγήκε η φράση για ένα από τα πιο μισητά μέρη της Αθήνας; Από το ίδιο σημείο βγήκε και η ευχή «καλή κοινωνία» για τους αποφυλακισμένους - ΜΗΧΑΝΗ
![Χαιρέτα μου τον πλάτανο!» Πώς βγήκε η φράση για ένα από τα πιο μισητά μέρη της Αθήνας; Από το ίδιο σημείο βγήκε και η ευχή «καλή κοινωνία» για τους αποφυλακισμένους - ΜΗΧΑΝΗ Χαιρέτα μου τον πλάτανο!» Πώς βγήκε η φράση για ένα από τα πιο μισητά μέρη της Αθήνας; Από το ίδιο σημείο βγήκε και η ευχή «καλή κοινωνία» για τους αποφυλακισμένους - ΜΗΧΑΝΗ](https://i2.wp.com/www.mixanitouxronou.gr/wp-content/uploads/2015/07/Athens-Medreses-1931-Ren%C3%A9-B%C3%A9n%C3%A9zech.jpg?ssl=1)